SVT1

06:05 Gomorron Sverige sammandrag
06:25 Gomorron Sverige
07:15 Julkalendern: Piratskattens hemlighet
07:30 Rapport
07:43 Gomorron Sverige
10:00 Vi blåser in julen - Saxiska blåsarensemblen
11:25 Piggy
11:55 Moraeus med mera
12:55 Historieätarna
13:55 En sång om glädje i juletid
14:25 Ture Sventon - privatdetektiv
16:05 Jul hos Claus
16:15 Julstök på Haga
16:20 Gomorron Sverige sammandrag
16:40 Hjärtevänner
17:10 En pysslig jul
17:55 Sportnytt
18:00 Rapport
18:10 Regionala nyheter
18:15 En sång om glädje i juletid
18:45 Julkalendern: Piratskattens hemlighet
19:00 Kulturnyheterna
19:15 Regionala nyheter
19:30 Rapport
20:00 Julstök med Lasse Kronér
23:30 Rapport
23:35 Retro
00:05 Allt för Sverige - julspecial
01:05 Historieätarna
02:05 Plus
03:05 En pysslig jul
04:05 En sång om glädje i juletid

SVT2

11:00 Jag älskar mitt dragspel
12:00 Rapport
12:05 Dokument inifrån: Jakten på storspelarna
13:05 En dansk chefskock i New York
13:25 2 x Virpi Pahkinen: Sahara
13:30 2 x Virpi Pahkinen: Arbor
13:40 Mystiken kring Jesus
14:15 Julsnus
14:30 Vetenskapens värld
15:30 Hövdingens barnbarn
16:00 Rapport
16:05 Hövdingens barnbarn
16:35 Michael Bublés jul
17:20 Nyhetstecken
17:30 Oddasat
17:45 Uutiset
18:00 De vilda djurens jul
18:55 The World for christmas
19:00 Sjögren sjunger Sinatra: jul
20:00 Min sanning: Malin Sävstam Ahlstrand
21:00 Aktuellt
21:40 Kulturnyheterna
21:45 Regionala nyheter
21:55 Nyhetssammanfattning
22:00 Sportnytt
22:15 Girls
22:45 Gränsen
23:35 Koreografen - Mats Ek
00:35 24 Vision
01:00 Rapport
01:05 Kulturnyheterna
01:20 Nyhetstecken
01:30 24 Vision
02:00 Rapport
02:05 Sportnytt
02:20 24 Vision
03:00 Rapport
03:05 Debatt
03:50 24 Vision
04:00 Rapport
04:05 Gomorron Sverige sammandrag
04:25 Kulturnyheterna
04:40 24 Vision
05:00 Rapport

TV3

06:55 Nanny
07:25 Alla älskar Raymond
07:55 Jims värld
08:20 How I Met Your Mother
08:45 How I Met Your Mother
09:10 Våra bästa år
10:00 The Mentalist
10:55 The Real Housewives of Beverly Hills
11:50 The Taste US
12:50 Christmas Song
14:50 Top Model 19
15:50 Top Model 19
16:50 How I Met Your Mother
17:20 How I Met Your Mother
17:50 Lyxfällan
18:55 Project Runway
20:00 Min bäste väns bröllop
22:05 En galen natt
01:00 The Mentalist
01:55 How I Met Your Mother
02:25 How I Met Your Mother
02:55 Jims värld
03:20 The Taste US
04:05 Clean House New York
04:50 Rachael Ray
05:35 Nanny

TV4

10:00 Happy feet 2 Repris
11:25 Bloopers
11:50 Jack Frost Repris
14:00 Bloopers
14:30 Footloose
17:00 A Cinderella story - en askungesaga Repris
18:50 Keno
19:00 TV4Nyheterna
19:20 TV4Vädret
19:30 Bingolottos uppesittarkväll
22:00 TV4Nyheterna
22:05 TV4Vädret
22:15 Bingolottos uppesittarkväll
00:10 Den siste samurajen Repris
03:10 Lurad! Repris
04:15 Bloopers

Kanal 5

06:05 Ultimate Spider-Man
06:30 Gilmore Girls
07:15 Bergs bärbara talkshow
08:05 Homeshop
08:20 Ugly Betty
09:10 Ugly Betty
10:05 Hart of Dixie
11:00 Kampen om juleljusen
12:00 Ellen DeGeneres Show
12:55 Bergs bärbara talkshow
13:55 Real Housewives of New York
14:55 Vänner
15:25 Ullared
16:25 Nu är det jul - igen 2
18:30 Vänner
19:00 Kampen om juleljusen
20:00 Kommissarie Lewis
21:55 Fred Claus
00:20 Criminal Minds
01:15 Nightmare Before Christmas
02:40 White Collar
03:35 Off the Map
04:20 Off the Map
05:05 Ellen DeGeneres Show

TV6

09:00 Jims värld
09:30 Jims värld
18:00 How I Met Your Mother
18:30 How I Met Your Mother
23:15 2 1/2 män
00:15 How I Met Your Mother
01:40 How I Met Your Mother
02:10 How I Met Your Mother
04:10 Jims värld
04:30 Jims värld

MTV

Sjuan

07:50 Nobbad
08:15 Nobbad
10:45 Paul Hollywoods pajer och desserter
11:45 Bröd - bara bröd
12:15 Leilas söta jul
12:45 Leilas söta jul
13:10 Enkla julrätter med Nigel Repris
14:25 Nigel Slaters julrätter Repris
15:20 Mitt galna hem - julspecial Repris
16:20 Mitt galna hem - julspecial Repris
17:20 Jamies familjejul Repris
17:45 TV4Nyheterna
18:00 Jamies familjejul Repris
18:30 Jamies familjejul Repris
19:00 Jamies familjejul Repris
19:30 Jamies familjejul Repris
20:00 Crocodile Dundee Repris
22:00 Crocodile Dundee II Repris
00:15 Bringing out the dead Repris
02:50 Snow cake
05:00 Bröd - bara bröd

Kanal 9

07:55 Homeshop
22:50 Law & Order: Special Victims Unit

Eurosport

11:15 Alpint: Världscupen i Alta Badia, Italien
12:00 Ridsport: Horse racing time
12:15 Alpint: Världscupen i Madonna Di Campiglio, Italien
13:00 Alpint: Uppvisning, Italien

Eurosport 2

07:45 Alpint: Världscupen i Lake Louise, Kanada
20:15 Basket: The Euroleague Basketball Show

TV4 Sport

Viasat Sport

07:00 NHL: Columbus Blue Jackets-Nashville Predators
13:00 Spirit of Yachting: Rolex China Sea Race
13:30 Spirit of Yachting: Giraglia Rolex Cup
14:00 Spirit of Yachting: Maxi Yacht Rolex Cup
14:30 Futbol Mundial
15:00 Euroleague: Match meddelas senare
17:00 NHL: Columbus Blue Jackets-Nashville Predators
19:00 NFL: Cincinnati Bengals-Denver Broncos
22:00 NHL: Washington Capitals-Ottawa Senators
00:00 European Tour Weekly: Season Review
01:00 Futbol Mundial
02:05 NHL: Colorado Avalanche-St Louis Blues

Viasat Sport Fotboll

11:00 Premier League: Southampton-Everton
13:00 Premier League: Tottenham-Burnley
15:00 Premier League: West Ham-Leicester
17:00 Premier League: Stoke-Chelsea
19:00 Premier League Review
20:00 Premier League World
20:30 Futbol Mundial
21:00 Premier League: Newcastle-Sunderland
23:00 Premier League: Liverpool-Arsenal
00:50 Futbol Mundial
01:20 Premier League World

Viasat Sport Motor

13:00 NASCAR Highlights: Brickyard 400
14:00 NASCAR Highlights: GoBowling.com 400
15:00 NASCAR Highlights: Cheez-It 355 at The Glen
16:00 Speedway GP: Tammerfors
19:00 DTM: Hungaroring
21:00 Rickard Rydell – ett liv som racerförare
21:30 Marcus Ericsson - vägen till Formel 1
22:00 F3 European Championship: Pau - Race 1-3
01:00 Porsche Supercup: Österrike
02:00 F1-klassiker: Säsongen 1999

Canal+ Sport 1

Canal+ Sport 2

Canal+ Sport Extra

Canal+ Sport HD

Canal+ Hits Sport Weekend

Animal Planet

Discovery Channel

06:25 Yukon Men: I den mörkaste vinter
07:20 Mythbusters: Upp och nervänd bil i vatten/pistolskott i gasfyllt rum
08:15 Baggage Battles
08:40 Baggage Battles
09:05 Wheeler Dealers: Porsche 911 Targa - del 1
09:30 Wheeler Dealers: Porsche 911 Targa ? del 2
10:00 Fast and Loud: Grym Bronco, del 1
11:00 Mythbusters: Småkrypsspecial
12:00 Manhunt: Arizona
13:00 Gold Divers: Sugning
14:00 Baggage Battles
14:30 Baggage Battles
15:00 Moonshiners: Hembrännarens sista strid
16:00 Yukon Men: Ingen pardon
17:00 What Happened Next?
17:30 Så funkar det!
18:00 Wheeler Dealers: Jeep CJ7 - del 1
18:30 Wheeler Dealers: Jeep CJ7 - del 2
19:00 Mythbusters: Snöspecial
20:00 Konspirationer om Tutankhamon med Bettany Hughes
21:00 Hardcore Heroes
22:00 Ice Cold Gold: Rubiner i dagen
23:00 The Unexplained Files: Märkliga bränder och spökbåt
01:00 Moonshiners: Hembrännarens sista strid
02:00 Whale Wars: Revanschen är min
03:00 Extrem överlevnad: Mexiko
03:55 American Chopper: Gander Mountain, del 1
04:45 Skitiga jobb: Skyltdockefabrik

Discovery World

Discovery Science

11:00 Mythbusters: Gungande pirater
20:10 Mythbusters: Köra i högklackat
02:00 Mythbusters: Köra i högklackat

National Geographic

Viasat Nature/Crime

06:25 Puppy SOS
06:55 Djurparkens ungar
07:25 Djurparkens ungar
07:55 Harnas - Wildlife Rescue Camp
08:25 Harnas - Wildlife Rescue Camp
08:55 Operation: Rädda geparden
09:20 Operation: Rädda geparden
09:45 Puppy SOS
10:10 Puppy SOS
10:35 Djurparkens ungar
11:00 Djurparkens ungar
11:30 Harnas - Wildlife Rescue Camp
12:00 Harnas - Wildlife Rescue Camp
12:30 Operation: Rädda geparden
12:55 Operation: Rädda geparden
13:30 Grindvalen: Snabbast i havet
14:30 Djurparkens ungar
14:55 Djurparkens ungar
15:25 Djurakuten
15:50 Djurakuten
16:15 Harnas - Wildlife Rescue Camp
16:45 Harnas - Wildlife Rescue Camp
17:15 Operation: Rädda geparden
17:40 Operation: Rädda geparden
18:10 Ett år i vildmarken
19:00 Galapagos
20:00 19-2
21:00 En moders son
22:00 Crossbones
23:00 Vexed

Kunskapskanalen

TV4 Fakta

TV8

07:00 The Hotel Inspector
08:00 Antiques Road Trip
09:00 Four in a Bed
09:30 Four in a Bed
10:00 En plats i solen: sommarsol
10:55 TV-SHOP
11:25 Alla älskar Raymond
11:50 Property Ladder
12:45 En plats på landet
13:45 Bones
14:45 Four in a Bed
15:15 Four in a Bed
15:45 The Hotel Inspector
16:45 Celebrity Masterchef
17:25 Kitchen Hero
18:00 Antiques Road Trip
19:00 En plats i solen: sommarsol
20:00 Jeopardy!
20:30 Jeopardy!
21:00 Alex Polizzi: Christmas special
22:15 Top Chef
23:20 Jeopardy!
23:50 Jeopardy!
00:20 Without a Trace
01:10 The Closer
02:00 Bones
02:50 En plats på landet
03:40 Chase
04:30 The Restaurant
05:35 Alla älskar Raymond

CNN

Viasat Film

07:00 Ego
11:00 Social Network
13:00 Khumba
15:00 Smurfarna 2
17:00 Far til fire – Onkel Sofus vender tilbage
19:00 Last Vegas
20:50 Fast & Furious 6
23:00 Dom Hemingway
00:30 Grown Ups 2
02:10 Les Miserables

Viasat Film Action

20:00 Born To Race
22:00 Insidious: Chapter 2

Viasat Film Classic

16:00 Hur mår Bob?
18:00 Apornas planet
20:00 In Like Flint
22:00 Bortom apornas planet

Viasat Film Nordic

Viasat Film Family

08:00 Frost
10:00 Barbie i en julsaga
12:00 Hokus Pokus Alfons Åberg
14:00 Dumma mej 2
16:00 Sune i Grekland- All Inclusive
18:00 Boog & Elliot - Vilda vänner
20:00 Familj på väg
22:00 Ella den förtrollade

TV4 Film

11:55 Birdcage - lånta fjädrar Repris
14:20 En spökhistoria Repris
16:45 Step up Repris
18:50 That thing you do! Repris
21:00 Catch me if you can Repris
23:50 Bad girls Repris
01:50 The quest Repris
03:45 Julbordet Repris

Canal+ First

Canal+ Hits

Canal+ Action

Canal+ Film HD

Canal+ Comedy

Canal+ Drama

Cartoon Network

21:45 Gumballs Fantastiska Värld

Disney Channel

SVTB

06:10 Nasse
06:20 Abbys flygande skola för feer
06:30 Peg + Katt
06:45 Äventyr i tid och rum
07:00 Alla dagar fram till jul
07:01 Pettson och Findus - Tomtemaskinen
07:15 Julkalendern: Piratskattens hemlighet
07:35 Bon
07:40 Den itusågade kaninen
07:50 Gaspard och Lisa
08:05 Hur många minuter är det kvar till julafton?
08:30 Hotell Gyllene knorren
08:45 Hotell Gyllene knorren
08:55 Geronimo Stilton
09:20 Oddbods
09:30 Julkungen
09:55 Fåret Shaun
10:00 Snögubben och snöhunden
10:25 Katten i hatten vet allt om ditten och datten
10:35 Charlie och Lola
10:50 Dinosaurietåget
11:00 Olivia
11:10 Billy
11:20 Gaspard och Lisa
11:35 Julkalendern: Piratskattens hemlighet
11:45 Fieteri
11:55 Kalle och hans nalle
12:05 Florries drakar
12:15 Gissa hur mycket jag tycker om dig
12:25 Kul med Claude
12:35 Fifi och blomsterfröna
12:45 Aisopos teater
12:55 Hannas hjälplinje
13:05 Riddare Micke
13:20 Pingu
13:25 Pim och Pom
13:30 Supergorillan
13:45 Molly Monster
13:50 Tinga Tinga sagor
14:00 Ringvägen 19
14:05 Pelle Kanin
14:20 Tatonkas berättelser
14:35 Peter och Petra
15:00 Oscars oas
15:05 Pakten
15:35 Leonardo
16:05 Unge greve Dracula
16:35 Fångad
17:00 Kul med Claude
17:10 Ludovic
17:20 Lilla prinsessan
17:30 Supertrion
17:45 Roboten Rob
18:00 Peg + Katt
18:15 Alla dagar fram till jul
18:16 Sagomattan
18:30 Katten i hatten vet allt om ditten och datten
18:45 Julkalendern: Piratskattens hemlighet
19:05 Fåret Shaun
19:15 Spike
19:50 Lilla Aktuellt
20:00 Gumballs fantastiska värld
20:20 Knäppala skola
20:45 Nina Patalo
20:50 Rabbids
05:30 I drömmarnas trädgård

SVT24

21:00 När döden kom till Pemberley
22:00 James Mays julmys
23:00 Nobel 2014: Fredspriskonserten
00:40 Stina om Susan Faludi
01:10 Sportnytt

VH1

DR1

DR2

TCM

tvguiden.se TV-guide & TV-tablå

Valid XHTML 1.0 Transitional